EMLAK ARAMA
Semt :
Fiyat araligi :
-  YTL
Emlak türü :
Emlak durumu :
" Ciddi, dürüst ve profesyonel bir hizmetle sizleri ayrıcalı kılmak hedefindeyiz. Bu prensiplerimizden hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz... "
Emlak Alımında Dikkat Edilecek Hususlar  devamı
Emlak Değerlendirmede 10 Altın Kural  devamı
ON ALTIN KURAL
GERİ DÖN    
Emlak Değerlendirmede 10 Altın Kural :
Emlak değerinin saptanması, oldukça karışık ve kişilere göre farklılık gösteren bir konudur. Bir başka deyişle, değer belirleme girişiminde bulunan kişinin amacına göre, varacağı sonuçlar da farklı olacaktır. Örneğin; piyasa değeri, net değer, nakit değeri, defter değeri, potansiyel değer vb.
Bir taşınmazın değerini belirleyen öğeler; fiziksel koşullar, yarar, kıtlık ve devredilebilirlik gibi içsel öğeler ile ekonomik, sosyo-kültürel ve yasal durum gibi dışsal öğeler olarak sayılabilir. Taşınmazların değerlendirilmesinde karar verme aşamasına gelindiğinde daha somut veriler dikkate alınır. Karar verme aşamasında dikkat edilmesi gereken bu önemli noktalar şöyle sıralanabilir :
 Konutu oturmak amacıyla satın alan kişi, alacağı eve taşınacağı yer; evin bulunduğu bölgeye de çalışacağı yer gözüyle bakar. Bu nedenler alıcı, nüfusun gelecekteki eğilimi ile çok fazla ilgilenmez. Böyle bir alıcının temel ilgisi, binanın bugünkü fiyatı üzerine odaklanır.
 Konutu yatırım amacıyla alan kişi ise, evin bugünkü fiyatının yanı sıra, uzun dönemde taşınmazın değerini etkileyecek diğer etmenlerle ilgilenir. Yatırım amaçlı taşınmaz alımlarında esnek davranılabilir.
 Bölgenin gelişme eğilimi taşınmazın gelecekteki fiyatında olduğu kadar şimdiki değerine de etki eder.
 Konut yada diğer taşınmazların deprem bölgesinde olmaması fiyatı etkiler.
 Ayrıca konutun yapı kalitesi ile konutta kullanılan malzemeler de fiyata etki eder.
 Konutun yada diğer taşınmazların okul, sinema, tiyatro, park yada alışveriş merkezi gibi sosyal alanlara sahip olması yada bu merkezlere olan uzaklık, konutun değeri üzerinde etkili olacaktır.
 Özellikle ülkemizde konutun manzaralı ve deniz görür olması da değerlemede önemli rol oynuyor.
 Konutun belediye, hastane, okul yada banka gibi kamu hizmeti veren kurumlara yakınlığı değerini olumlu yönde etkileyecektir.
 Taşınmaz arsa ise yapı izni olup olmaması, yapı izni varsa yapılaşmaya uygun olması, altyapısının bulunması, taşınmazın konut yada iş merkezine uzaklığı arsa ve arazinin değerine etki eder.
 Kolayca satılabilme, taşınmazın piyasa değeri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.
GERİ DÖN    
Ana Sayfa   |   Şirket Profili   |   Portföyümüz   |   Hizmetlerimiz   |   İletişim   |   Yönetici Girişi   |   
SİTENİZ.com © 2006 • info@siteniz.com